Tort, który wbrew pozorom nie jest trudny do wykonania, a co za tym idzie nie jest również bardziej pracochłonny od tradycyjnych, a zawsze miło zaskoczyć gości czymś, czego jeszcze nie próbowali. W wersji startowej miał mieć 15 warstw, ale przy wałkowaniu i odcinaniu rantów ciasta, okazało się, że ze skrawków wyszły dodatkowe 3 warstwy. Kajmak polecam zrobić domowy, kupiony z puszki z pewnością nie rozsmaruje się z taką łatwością jak mój, a co najważniejsze domowy robi się w kilka minut, jest tańszy i z pewnością smaczniejszy. A żeby nie przesłodzić do 4 czy 5 przekładek użyłam masy budyniowej z wanilią. Ważne jest aby tort został przełożony na 2-3 dni przed planowaną konsumpcją, gdyż musi nasiąknąć kajmakiem i zrobić się miękkim do krojenia.
Składniki na ciasto, na 15-18 blatów po 26 cm średnicy:
- 4 szklanki mąki pszennej, najlepiej dobrej jakości z młyna jeśli macie w okolicy
- 30 dag dobrej jakości margaryny lub masła
- 4 żółtka, najlepiej wiejskie
- 1 szklanka mleka
- szczypta soli
- opcjonalnie alkohol, ja dodałam 3 łyżki brendy
1. Z podanych składników zagnieść ciasto i odstawić do lodówki na ok. 2 godziny. Następnie podzielić je na równe 15 części, Każdą część wałkować na okrąg o grubości 1-2 mm, odcisnąć z góry talerzem i odciąć naddatek ciasta. Piec w tem. 170 C przez ok. 8-10 minut do lekkiego zrumienienia. Placki będą miały pękate pęcherzyki powietrza i wyglądem przypominają suche naleśniki.
Kajmak:
Składniki:
- 36 dag cukru kryształu
- 750 - 800 ml śmietany 30-36 %
- 3 łyżka masła
1. Na patelni rozpuszczamy cukier, karmelizujemy go. Do gotującego się karmelu dojemy łyżkę masła i wlewamy słodką śmietankę małymi porcjami. Mieszamy i rozpuszczamy bardzo dokładnie.
2. Patelnie odstawiamy na bok , kajmak jest już gotowy, gdy zacznie stygnąć, to zacznie się zagęszczać, jeśli po wystudzeniu zacznie się oddzielać, to wystarczy tylko zamieszać i z powrotem bardzo ładnie się połączy.
3. Wystudzonym kajmakiem przekładamy ciasto na przemian z masą budyniową, kilka łyżek kajmaku zostawiamy do następnego dnia, aby dokładnie pokryć wierzch i boki.
Masa budyniowa:
- 2 szklanki mleka
- 1 budyń śmietankowy lub budyniowy
- 1 łyżka mąki pszennej
- 15 dag masła
- 3 łyżki cukru
- cukier lub esencja waniliowa
1. Gotujemy budyń, studzimy, a następnie miksujemy z masłem.
Podczas przekładania placków, kruche blaty będą się łamać i nie należy się tym przejmować!, lekko je dociskamy po każdym przełożeniu. Gdy wszystkie warstwy są już przełożone i ostatni placek jest już na wierzchu przykrywamy tort spodem od tortownicy i obciążamy z góry, tak pozostawiamy na noc aby osiadł i nawilgł. W dniu następnym ostrym nożem okrawamy tort dookoła z wystających kruchych boków, o ok. 0,5 - 1 cm. Okrojony, równy tort smarujemy z wierzchu i po bokach kajmakiem, posypujemy migdałami, kokosem lub orzechami.
Ale to musi być dobre <3 Ładny blog!
OdpowiedzUsuńSerdecznie dziękuje i pozdrawiam :)
Usuń