Gwiazdka w Bullerbyn....Gwiazdka w Bullerbyn....
czyli magiczny świat dziecinnych marzeń oczami Astrid Lindgern.
Bez względu na to ile mamy lat czytając ,, Dzieci z Bullerbyn,, nasze twarze zawsze rozjaśnia uśmiech, bo każdy, chociaż przez chwilę może się znów poczuć dzieckiem. Przygody Lasse, Bosse, Anny i Ollego to jedna niekończąca się przygoda. Jak wiadomo dzieci ze szczególnym namaszczeniem oczekują Świąt Bożego Narodzenia, które niosą ze sobą przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje, zapach i smak korzenno - miodowych pierników, oraz chwile radości z otwierania prezentów. Zwyczajem przedświątecznym w Bullerbyn było właśnie pieczenie pierniczków.  Dzieci miały do dyspozycji tylko jedną, jedyną foremkę w kształcie małego prosiaczka.  Każde dziecko dostawało po dużym kawałku ciasta i mogło do woli wykrawać pierniczki, aż do wyczerpania swoich zapasów ciasta. Pod koniec wykrawania z wszystkich ścinków dzieci lepiły jedno duże ciastko, które to było główną nagrodą w konkursie Świątecznym. Po południu kiedy wszystko było już upieczone Lasse, Bosse i Anna włożyli do dużej butelki trzysta dwadzieścia dwa ziarenka grochu. Zastukali do każdego domu we wsi i każdy musiał powiedzieć ile ziarenek jego zdaniem jest w butelce, Anna wszystko dokładnie notowała i ten kto był najbliżej liczby ,,trzysta dwadzieścia dwa,, wygrywał nagrodę główną czyli ,, Piernikowego Zlepiucha,, !. W dzień Wigilii pachniało w domu lasem, bo w pokoju stanął dumnie świerk ozdobiony czerwonymi jabłkami, Aniołkami z waty, pierniczkami - prosiaczkami oraz mnóstwem cukierków. Dom był odświętnie przybrany kolorową bibułką i nowymi dywanikami z gałganka.  Jedną z piękniejszych tradycji jaka dzieci pielęgnowały co roku był cud ,,dzielenia się,,. Do wspólnego kosza każdy wkładał przysmaki ze swojego domu, a potem dzieci roznosiły je ludziom biednym i samotnym, aby ten wieczór był również dla Nich magiczny i wyjątkowy, wypełniony miłością, radością i śpiewem kolęd.  Wieczorem kiedy wszyscy zbierali się przy Wigilijnym stole na choince płonęły świeczki, a Tatuś czytał z Biblii o Dzieciątku Jezus. Był to również czas prezentów, na które wszyscy czakali a , które to przynosił Krasnoludek. Po uroczystej wieczerzy i rozpakowaniu prezentów, wszyscy z Bullerbyn schodzili się w jednym domu i tańczyli wokół choinki, śpiewając ,, I znów jest Gwiazdka,,.

Przesłanie z Bullerbyn?, pozwólmy dzieciom przygotowywać wspólnie z nami potrawy świąteczne, uczmy pięknych Małopolskich tradycji, dajmy przykład sami sobą, że naturalnym odruchem każdego człowieka jest dzielenie się z innymi...

Miodowe pierniczki - prosiaczki


Składniki:

 • 4 pełne szklanki mąki pszennej
 • 17-18 dag margaryny lub masła
 • 8 pełnych łyżek miodu
 • 3/4 szklanki cukru pudru
 • 1 jajo
 • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
 • 5 dag przyprawy do piernika
 • 2 łyżki kakao

Do dekoracji:

 • różowy lukier
 • biały pisak


Wykonanie:


1. W rondlu rozpuścić miód z masłem, nie gotować, odstawić do wystudzenia.

2. do dużej miski przesiać mąkę, kakao, proszek do pieczenia, cukier puder i przyprawę do piernika.

3. Połączyć wszystkie składniki, wyrobić gładkie, elastyczne ciasto, w razie potrzeby podsypać mąką, aby nie kleiło się do rąk. Po wyrobieniu na godzinę odstawić do lodówki.

4. Ciasto wałkujemy na grubość 3-4 mm, wykrawamy małe prosiaczki i układamy na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzewamy do 190 C. Czas pieczenia 12- 15 minut. Dekorować po wystudzeniu


Mój artykuł do nowego numer Małopolskiego Magazyn Apetyt, zajrzyjcie po ciekawe inspiracje świąteczne i nie tylko , aby przeglądać magazyn kliknij www.magazynapetyt.pl, zachęcam do lektury .
Słodki PrezentKorzenne przysmakiWigilia 2014Zagraniczne słodkości BożonarodzenioweWasze pomysły na osłodę jesiennych wieczorówŚwiąteczne słodkości!

2 komentarze :

 1. Serdecznie zachęcamy do dodania przepisu do akcji „Potrawy świąteczne” na zBLOGowanych. Gromadzimy tam wszystkie najciekawsze świąteczne potrawy. Wystarczy dodać bloga do naszego serwisu www.zBLOGowani.pl i zdobywać nowych czytelników.

  OdpowiedzUsuń