Orzechówka - syrop z zielonych orzechów dla zdrowotności!


Zielony orzech włoski ma zbawienny wpływ na nasz układ pokarmowy, syrop bądź nalewka są prawdziwym rarytasem i nie powinno jej zabraknąć w domowej apteczce. Miękkie zielone orzechy zbieramy końcem czerwca lub początkiem lipca. Gotowy syrop można stosować profilaktycznie lub doraźnie wg. potrzeb od 10 do 40 kropel dziennie. Na nasz układ trawienny wpływa odtruwająco, przeciwzapalnie, grzybobójczo, podaje się go przy zatruciach i biegunce, wzmacnia nasz organizm i oczyszcza krew, zewnętrznie można nim przecierać skórę z problemem trądziku czy łuszczycy. Jeśli chodzi o walory smakowe to daleko mu do smakołyka, ale jak wiadomo ,,nie wszystko złoto co się świeci,,.Przygotowanie:

Waga orzechów powinna odpowiadać wadze cukru w stosunku 1:1

1 kg zielonych orzechów włoskich 
1 kg cukru kryształu 

1. Zebrane orzechy dokładnie myjemy, osuszamy i kroimy na plastry, (kroimy w rękawicach, gdyż orzech bardzo brudzi! ). W słoju przesypujemy plastry orzecha cukrem, odstawiamy w ciemne miejsce na 2 do 3 tygodnie, od czasu do czasu mieszając.

2. Syrop, który się wytworzy zlewamy i odstawiamy na kilka godzin, przygotowujemy butelki i ponownie zlewamy uważając, aby na spodzie pozostał powstały osad. Do syropu dla walorów smakowych można dodać kilka goździków, korę cynamonu lub laskę wanilii.

1 komentarz :

  1. Witam.Mam pytanie,dlaczego trzeba uważać na powstały osad ?

    OdpowiedzUsuń